מהן 3 הטעויות הנפוצות שאנשים עושים בשפת הגוף שלהם?

3 טעויות נפוצות שאנשים עושים בשפת הגוף שלהם

תוכן עניינים

שפת גוף היא כלי רב עוצמה שאנו משתמשים בו מדי יום, לעתים קרובות מבלי שנשים לב לכך. זוהי צורה של תקשורת לא מילולית הכוללת מחוות, הבעות פנים ותנוחת גוף. עם זאת, לפעמים אנחנו עושים טעויות בשפת הגוף שלנו שיכולות להעביר את המסר הלא נכון. במאמר זה, אני ארד לשורש העניין ואסביר את החשיבות של שפת הגוף וכמה תפיסות שגויות לגביה.

 

הבנת חשיבות של שפת הגוף

לשפת הגוף יש תפקיד מכריע באופן שבו אנו מתקשרים עם אחרים. ההערכה היא שעד 93% מהתקשורת שלנו היא לא מילולית, מה שאומר שמה שאנחנו מתקשרים באמצעות שפת גוף, הרבה יותר מאשר במילים. שפת גוף יכולה להעביר רגשות, עמדות וכוונות שמילים לבדן אינן יכולות.

זה גם יכול להשפיע על איך אחרים תופסים אותנו. לדוגמה, שמירה על קשר עין במהלך שיחה יכולה להראות שאתם מביעים עניין, בעוד שהסתכלות מתמדת בטלפון שלכם (בזמן השיחה) יכולה לתת את הרושם שאתם מוסחים או לא מביעים שום עניין בשיחה.

תפיסות מוטעות נפוצות לגבי שפת גוף

ישנן תפיסות שגויות רבות לגבי שפת גוף שעלולות להוביל לאי הבנות. אחת הטעויות הנפוצות היא שהצלבת ידיים פירושו שאתם מופנמים או אפילו מתגוננים. למרות שלפעמים זה יכול להיות המקרה, זה לא תמיד נכון.

יש אנשים שמצליבים ידיים בגלל שנוח להם ככה, או אפילו בגלל שקר להם (אני לפעמים). תפיסה שגויה נוספת היא שהימנעות מקשר עין פירושה שאתם משקרים. במציאות, אנשים מסוימים עשויים להימנע מקשר עין בגלל שהם ביישנים, לא בגלל שהם לא משקרים. חשוב לזכור ששפת הגוף יכולה להשתנות מאוד בין תרבויות שונות, והיא לא תמיד מהווה אינדיקטור אמין למחשבות או רגשות של מישהו.

 

טעויות נפוצות שאנחנו עושים עם שפת הגוף הגוף שלנו

אחת הטעויות הנפוצות ביותר שאנשים עושים בכל הנוגע לשפת גוף היא אי שמירה על קשר עין. אני רוצה להעמיק בסוגיה זו.

1. אי שמירה על קשר עין

קשר עין לקוי יכול להוביל לאי הבנות ואף לגרום לכם להיראות לא אמינים במיוחד או לא מעוניינים במה שקורה (בהתאם למצב). הנה כמה נקודות מפתח כדי להבין טוב יותר את הבעיה:

החשיבות של שמירה על קשר עין

קשר עין הוא כלי רב עוצמה בתקשורת. זה עוזר לבנות אמון, מראה קשב, ואפילו יכול להעביר רגשות. כאשר אתם שומרים על קשר עין, אתם מראים לאדם האחר שאתם קשובים לו.

סיפור מקרה: ההשפעות שליליות של קשר עין לקוי

בואו נדמיין מצב שבו מועמד לתפקיד כלשהו לא שומר על קשר עין במהלך ראיון עבודה. המראיין עלול לחשוב שיש לאותו אדם חוסר ביטחון עצמי, מה שעלול להשפיע לרעה על סיכוייו של המועמד להגיע לתפקיד.

למידע נוסף אודות שפת גוף בראיון עבודה, לחצו כאן >>>

כיצד לשמור על קשר עין?

שיפור קשר עין אינו קשה כפי שהוא עשוי להיראות. הנה כמה עצות:

 • תרגול מביא לשלמות: נסו לתרגל בלשמור על קשר עין עם חברים או בני משפחה.
 • השתמשו בכלל 50/70: שמרו על קשר עין במשך 50% מהזמן בזמן דיבור ו-70% בזמן הקשבה.
 • אל תבהו: זכרו, יש גבול דק בין שמירה על קשר עין לבין בהייה. שברו את קשר העין כל 5 עד 7 שניות כדי למנוע אי נוחות לאדם השני.

הבנה ותיקון טעויות שפת גוף נפוצות כמו קשר עין לקוי יכולים לשפר משמעותית את כישורי התקשורת והיחסים הבינאישיים שלכם.

טעות שפת גוף 2: יציבה סגורה

אחת הטעויות הנפוצות ביותר בשפת הגוף שאנשים עושים היא אימוץ יציבה סגורה. יכולות להיות לכך השלכות משמעותיות על האופן שבו אחרים תופסים אותנו ועל יעילות התקשורת שלנו. בואו נעמיק בנושא זה עוד יותר.

מהם ההשלכות של יציבה סגורה

יציבה סגורה, כמו ידיים או רגליים שלובות, יכולה לשלוח מסר של התגוננות, חוסר עניין או חוסר ביטחון. זה יכול ליצור מחסום בינכם לבין האדם שאתם מתקשרים איתו, מה שמקשה על בניית קרבה ואמון. על פי מחקר של אוניברסיטת קליפורניה, אנשים עם תנוחות סגורות נתפסים כפחות חביבים ונגישים.

סיפור מקרה: כיצד יציבה סגורה יכולה להפריע לתקשורת

קחו בחשבון את המקרה של ג'ון, מנהל שלעתים קרובות שילב את ידיו במהלך ישיבות צוות. חברי הצוות שלו פירשו זאת כסימן לכך שהוא לא הכי נגיש ואינו פתוח לרעיונות חדשים. זה הוביל לירידה בתקשורת בינו לבין הצוות ולחוסר שיתוף הפעולה. ברגע שג'ון הפך מודע לכך והחל לאמץ תנוחה פתוחה, התקשורת של הצוות השתפרה משמעותית.

טיפים לשפת גוף לאימוץ יציבה פתוחה

אימוץ יציבה פתוחה יכול לשפר מאוד את יעילות התקשורת שלכם. הנה כמה טיפים:

  1. השאירו את הידיים והרגליים לא משוכלות.
  2. רכנו מעט קדימה כדי להראות עניין.
  3. שמרו על יציבה זקופה אך רגועה.
  4. השתמשו בתנועות ידיים כדי להדגיש נקודות.

זכרו, שפת גוף היא כלי רב עוצמה בתקשורת. על ידי הימנעות מטעויות נפוצות כמו יציבה סגורה, אתם יכולים לשפר את האינטראקציות הבינאישיות שלכם ולעשות רושם חיובי.

טעות שפת גוף 3: תזוזות מרובות (היפראקטיביות)

אחת הטעויות הנפוצות ביותר בשפת הגוף שרבים מאיתנו עושים מבלי להבין היא התעסקות. הרגל זה לכאורה לא מזיק יכול למעשה להעביר הרבה מסרים לא מכוונים ויכול להשפיע לרעה על התקשורת שלנו.

בין אם מדובר בקפיצות של הרגל, בנגיעות בשיער או תזוזה מתמדת במושב, עלולים להיתפס כסימן לעצבנות, חוסר סבלנות או אפילו חוסר יושר. זה מסיח את דעתו של המאזין ופוגע במסר שאתם מנסים להעביר. חשוב להבין שאמנם התעסקות עשויה להיות תגובה טבעית ללחץ או שעמום, אך ניתן לראות זאת כחוסר ביטחון עצמי או מיקוד במסגרת מקצועית.

סיפור מקרה: ההשפעות השליליות של תזוזות בלתי פוסקות

בוא נדמיין מקרה, נניח של ראיון עבודה. המועמד הינו איש מקצוע מיומן היטב. עם זאת, לאורך כל הראיון, הוא להפסיק לשחק עם העט ולהזיז את המושב שלו.. המראיין, יהיה מוסח לגמרי מכל התזוזות ועשוי לפרש זאת כסימן לעצבנות או למצב פסיכוטי. למרות כישוריו של המועמד, ההתעסקות שלום תיצור רושם שלילי שעלול לעלות לו בתפקיד.

 

איך לשפר את שפת הגוף שלנו?

שליטה באמנות שפת הגוף אינה משימה קלה. זה דורש מאמץ עקביות, תרגול והבנה מודעת של הרמזים הלא מילוליים של האדם עצמו. הנה כמה אסטרטגיות יעילות שיכולות לעזור לכם לשפר את שפת הגוף שלכם ולהימנע מטעויות נפוצות.

3 טכניקות לשיפור שפת הגוף

 1. היו מודעים לשפת הגוף שלכם

מודעות עצמית היא הצעד הראשון לקראת שיפור שפת הגוף. שימו לב ליציבה, להבעות הפנים ולתנועות. אתם מכווצים או משלבים ידיים? האם הבעות הפנים שלכם מסונכרנות עם המילים שלכם? הכרת הרמזים הלא מילוליים הללו יכולה לעזור לכם לבצע את ההתאמות הנדרשות.

     2. תרגול מביא לשלמות

בדיוק כמו כל מיומנות אחרת, שיפור שפת הגוף דורש תרגול. עמדו מול מראה והתבוננו בהבעות בתנועות שלכם. נסו תנוחות ומחוות שונות וראוה מה מרגיש טבעי ובטוח. זכרו, המטרה היא לא לשנן תנוחות מסוימות, אלא להיות נוחים ואותנטיים בשפת הגוף שלכם.

    3. בקש משוב מאחרים

לעתים קרובות קשה לשפוט את שפת הגוף שלנו במדויק. זה המקום שבו משוב מאחרים יכול להיות בעל ערך רב. בקשו מחבר או עמית מהימן להתבונן בשפת הגוף שלכם ולספק משוב כנה. זה יכול לתת לכם פרספקטיבה רעננה ולעזור לכם לזהות אזורים לשיפור.

שיפור שפת הגוף הוא מסע של גילוי עצמי וצמיחה. בעזרת מודעות, תרגול ומשוב, אתם יכולים לחדד בהדרגה את התקשורת הבלתי מילולית שלכם ולהשפיע לטובה על האינטראקציות האישיות והמקצועיות שלכם.

שיפור שפת גוף באמצעות הצטרפות לקורס

לימודי שפת גוף יכולים להיות כלי רב עוצמה לשיפור שפת הגוף שלנו, הרושם האישי והביטחון העצמי שלנו. הנה כמה מהדרכים שבהן קורס כזה יכול לעזור:

1. מודעות: קורס שפת גוף יעלה את המודעות שלכם לתנועות, הבעות פנים ויציבה שלכם, הן שלכם והן של אחרים.

2. הבנה: תקבלו הבנה מעמיקה יותר של המשמעויות השונות של סימני שפת גוף, ותלמדו לזהות רגשות, כוונות ומחשבות של אחרים בצורה טובה יותר.

3. שליטה: תלמדו כיצד לשלוט בשפת הגוף שלכם בצורה יעילה יותר, להעביר מסרים ברורים ומדויקים, וליצור רושם חיובי על הסובבים אתכם.

4. ביטחון עצמי: שיפור שפת הגוף יכול להוביל לעלייה בביטחון העצמי, הן במצבים חברתיים והן מקצועיים.

5. תקשורת: קורס שפת גוף יעזור לכם לשפר את יכולות התקשורת שלכם, הן מילולית והן לא מילולית, ותלמדו כיצד ליצור קשרים חזקים יותר עם אנשים.

יתרונות נוספים:

 • קידום מערכות יחסים: שפת גוף חיובית יכולה לתרום רבות לבניית אמון, שיתוף פעולה ויצירת קשרים עמוקים יותר עם אנשים אחרים.
 • שיפור יכולות שכנוע: שימוש נכון בשפת גוף יכול להגביר את יכולת השכנוע שלכם, הן במצבים עסקיים והן אישיים.
 • ניהול משא ומתן: הבנת שפת גוף יכולה לתת לכם יתרון משמעותי בניהול משא ומתן, הן עסקי והן אישי.
 • הצלחה בקריירה: שפת גוף טובה יכולה לתרום רבות להצלחה בקריירה, הן בראיונות עבודה והן בניהול צוותים.

למידע נוסף אודות לימודי שפת גוף, לחצו כאן >>>

 

לסיכום – כוחה של הבנת שפת גוף

הנה מה חשוב לי שתזכרו:

 1. את נקודות המפתח שדנו בהן
 2. שליטה בשפת גוף היא לא רק הימנעות מטעויות, אלא גם ניצול כוחה לשיפור חיינו האישיים והמקצועיים

טעויות נפוצות בשפת הגוף וכיצד להימנע מהן:

לאורך מאמר זה, דנו בכמה שגיאות שפת גוף נפוצות כמו הצלבת ידיים, הימנעות מקשר עין ויציבה לקויה. טעויות אלו עלולות לשלוח מסרים שליליים לא מכוונים לאחרים. עם זאת, על ידי מודעות לטעויות הנפוצות הללו ועבודה מודעת לתיקון שלהן, נוכל לשפר את כישורי התקשורת הבלתי מילוליים שלנו. לדוגמה, שמירה על יציבה טובה יכולה להקרין ביטחון, בעוד שקשר עין עקבי יכול להראות קשב ועניין.

ההשפעה החיובית של שפת גוף על החיים האישיים והמקצועיים:

להבנה מעמיקה וידע בכל הנוגע לניתוח וקריאת שפת הגוף יכולה להיות השפעה עמוקה על חיינו האישיים והמקצועיים כאחד. ברמה האישית, זה יכול לשפר את מערכות היחסים שלנו בכך שהוא עוזר לנו להבין את הרגשות והכוונות של אנשים אחרים.

מבחינה מקצועית, זה יכול לשפר את כישורי התקשורת שלנו, לשפר את יכולות המשא ומתן שלנו ולעזור לנו לעשות רושם חיובי במהלך ראיונות עבודה ופגישות.

לסיכום, הבנה ופרשנות נכונה של שפת הגוף היא כלי רב עוצמה שיכול לעזור לנו לנווט את האינטראקציות היומיומיות שלנו בצורה יעילה יותר. זכרו, שפת גוף היא צורת תקשורת שמדברת חזק יותר ממילים. אז, בואו נשתמש בו בחוכמה ולטובתנו.